Połącz pracę z zabawą

Zapisz się na kurs

animatora sportu i rekreacji

Kim jest Animator Sportu i Rekreacji? Jakie ma obowiązki?

kim jest animator sportu i rekreacji, kurs animatora sportu i rekreacji

Witaj! W tym artykule poruszymy podstawowy temat, jeśli chcesz zostać animatorem sportu i rekreacji. Odpowiemy Ci m.in. na pytanie – Kim jest animator sportu i rekreacji?

Kim jest animator sportu i rekreacji i czym różni się od animatora czasu wolnego?

Zawód ten niezwykle łatwo pomylić z zawodem Animatora Czasu wolnego. Oba typy animatorów pełnią w pewnym zakresie podobne funkcje. Z tą różnicą, że animator sportu i rekreacji skupia się stricte na zagadnieniu ogólno-sportowym i rekreacyjnym, zaś animator czasu wolnego generalnie ma za zadanie zapewniać gościom hotelu rozrywkę i umilać czas. Zatem animator sportu i rekreacji będzie prowadził zajęcia sportowe i rekreacyjne dla dzieci, młodzieży, ale również i dorosłych. Czasem może się wcielić, w pewnym zakresie, w role trenera.

Jakie są obowiązki animatora sportu i rekreacji?

Skoro już wiemy kim jest animator, to wymieńmy sobie zatem to, czym będzie się zajmował:

  • układaniem harmonogramu zajęć sportowych i rekreacyjnych. Musi być on spójny z tym, czego oczekuje od animatora jego pracodawca. Pracodawcą może być gmina miejska, właściciel obiektu sportowego, organizator imprezy miejskiej, zarząd klubu sportowego itp.

Plan zajęć należy dostosowywać do wieku uczestników. Ponownie – w zależności od oczekiwań pracodawcy, może być on bardzo szczegółowy, czyli zawierać sztywne ramy czasowe przeprowadzanych aktywności lub być elastyczny i pozostawiający animatorowi wiele swobody w tym, jak ma wyglądać,

  • przeprowadzaniem zajęć sportowych. Zdefiniujmy sobie czym mogą być zajęcia sportowe. Do sportowych możemy zaliczyć: piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę, zbijaka, badmintona, tenisa, tenisa stołowego itp. Najczęściej będą to gry zespołowe, ze względu na to, że grupy zazwyczaj są spore.

Cenną uwagą może być to, że przykładowo, prowadząc zajęcia z piłki nożnej, nie oznacza to, że koniecznie grupa musi zagrać mecz. Animator może przeprowadzić różnorakie kombinację ćwiczeń lub zabaw. Jest to mile widziana forma urozmaiceń. Jeśli grupa jest niewielka, animator może zastosować sporty indywidualne takie jak: nauka jazdy na deskorolce, longboardzie, wrotkach, rolkach, hulajnogach, rowerach itp. Oczywiście bardzo, bardzo dużo zależy od tego jakim sprzętem i obiektem dysponuje pracodawca,

  • przeprowadzaniem zajęć rekreacyjnych. Pod pojęciem rekreacji możemy również podpiąć dyscypliny sportowe wymienione wyżej, gdyż nie są one prowadzone w formule profesjonalnej, a właśnie rekreacyjnej.

Lecz spróbujmy wyróżnić sobie kilka aktywności czysto rekreacyjnych: kręcenie hula hop, ewolucje kendamą, rzucanie woreczkami z piaskiem do celu, wyścigi, np. w bieganiu, pokonywanie torów przeszkód, gimnastyka itp. Tutaj również bardzo wiele zależy od tego czym dysponuje pracodawca,

  • dbaniem o integrację członków grupy. Animator musi zadbać o przyjazną i luźną atmosferę. W końcu zajęcia nie są mistrzostwami świata, a formą miłego spędzenia czasu. Warto zatem zachęcać uczestników do współpracy i zdrowego współzawodnictwa.

Jednakże możliwym jest, iż animator napotka uczestnika, który jest agresywny, opryskliwy, niemiły i wrogo nastawiony do innych. Należy wtedy z nim spokojnie, lecz stanowczo porozmawiać i wyjaśnić sytuację, W pewien sposób także się o niego zatroszczyć, chociażby pytając czy coś się stało lub dlaczego się tak czuje.

Choć bywa, że jest to kwestia nie złego humoru czy samopoczucia, lecz charakteru. Wtedy należy bacznie obserwować takiego osobnika i reagować na każde z jego złych zachowań. W ostateczności, usunąć takiego uczestnika z zajęć. Jest to trudne i złe PR-owo, szczególnie w przypadku dzieci, lecz czasem może być to jedynym rozwiązaniem, gdy taka osoba uniemożliwia odpowiednie i przyjemne prowadzenie gier i zabaw dla innych podopiecznych,

  • dbaniem o bezpieczeństwo członków. Jest to chyba najważniejszym podpunktem tej listy, gdyż zdrowie, życie i szeroko pojęte bezpieczeństwo jest kluczową kwestią. W końcu animator sportu i rekreacji odpowiada za uczestników.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy Ci zarys pracy animatora sportu i rekreacji. Jest to przyjemna i dobrze płatna praca, ale jak każda inna, w której bezpośrednio pracuje się z ludźmi, bywa także trudna. Jego pracę i związane z nią kwestie, szerzej omówimy w kolejnych artykułach.

Mamy szczerą nadzieję, iż ten tekst był dla Ciebie przydatny.

Cieszymy się i doceniamy, że przeczytałeś cały artykuł. Jeśli wciąż, niektóre kwestie są dla Ciebie niejasne , to zachęcamy do przeczytania naszych innych artykułów lub do bezpośredniego kontaktu z nami.

Powodzenia!

Scroll to Top